زمان مطالعه: 3 دقیقه

یکی از موارد مهمی که هنگام خرید تجهیزات پزشکی بایستی به آن توجه شود اصطلاحات صنعتی درباره ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی می باشد. تضمین کیفیت و کنترل کیفیت دو فاکتور مهم هستند که برای اطمینان از ایمن بودن دستگاه هنگام خرید باید به آن توجه کرد. ابزارها و روش های مختلفی برای کنترل این دو فاکتور وجود دارند .ابتدا باید بدانیم تفاوت این دو در چیست ؟

متخصصان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی

متخصصان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی و تضمین کیفیت، یک هدف مشترک دارند و آن هم تولید دستگاه سالم و با ایمنی بالا می باشد. اما در کارخانه ها نقش ها و وظایف آنها متفاوت است.

تضمین کیفیت: (QA)

ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی تضمین کیفیت بر فرآیند تمرکز دارد و فعال است .در ساخت تجهیزات پزشکی تضمین کیفیت در کلیه مراحل و فرآیند تولید اتفاق می افتد. و اگر در طی فرآیندی مشکلی پیش بیاید، برطرف می گردد.چرا که فرآیندها می توانند ناقص یا اشتباه  انجام شوند و بدین صورت از تولید دستگاه معیوب جلوگیری میشود. تضمین کیفیت روشهای مختلفی دارد که همواره به بهبود و ارتقای محصول می انجامد .

همچنین بخوانید  ترندهای صنعت تجهیزات پزشکی 2023

کنترل کیفیت: (QC)

ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی کنترل کیفیت بر محصول تمرکز دارد و واکنشی است . کنترل کیفیت قبل از توزیع و فروش محصول، آزمایشها و تستهای مخصوص را روی محصول انجام داده تا از تطابق آن با ویژگیهای هدف اطمینان حاصل شود و بدین صورت محصول مشکل دار وارد بازار نمیشود. هنگامی که محصول کامل شد ممکن است ایراد ناشناخته ای در آن وجود داشته باشد که هنگام تضمین کیفیت رفع نشده است و در این قسمت که خط نهایی تولید دستگاه می باشد توسط ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی رفع می شود.

ترکیب کنترل کیفیت و تضمین کیفیت باعث میشود تولید کنندگان تجهیزات پزشکی تا جایی که امکان دارد از ورود دستگاههای معیوب به بازار جلوگیری کنند.

حتما این مقاله بخوانید: اکسترودر

وظایف متخصصان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی :

متخصصان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی تلاش میکنند در قسمت تضمین کیفیت بر کلیه فرآیندهای تولید محصول نظارت کنند. iso کارمندان که می توان مراحل کار آنها را به صورت زیر عنوان نمود :

  • برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف کیفی
  • جایگزینی فرآیندهای جدید به جای قدیمیها در صورت لزوم
  • تحقیق و بررسی فرآیندهای موجود و اطمینان از اینکه این فرآیندها اهداف کیفی را تامین میکنند یا نه
  • بهبود فرآیندهایی که رسیدن به هدف را کند میکنند
  • چرخه فوق به طور مداوم توسط کارکنان تضمین کیفیت انجام می شود  .
ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی

حتما این مقاله بخوانید: تولید تجهیزات پزشکی

تکنیکهایی که کارکنان تضمین کیفیت از آنها استفاده می‌کنند:

ممیزی کیفیت :

قبل از شروع تولید بایستی رویه های تولید داخلی بررسی شود و اطمینان حاصل شود که الزامات نظارتی برآورده شده اند .

همچنین بخوانید  نگاهی به اکسترودر

تعریف فرآیندها :

کارمندان تضمین کیفیت تمام فرآیندها را تعریف کرده و نحوه انجام آن را مشخص می کنند.در این  مرحله با انجام فرآیندهای آزمایشی از درست بودن فرآیند مطمئن می شوند.

انتخاب ابزار مورد نیاز ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی:

کارکنان بایستی ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی و تجهیزات مورد نیاز در کلیه فرآیندها را آماده کنند .همچنین اطمینان حاصل کنند که ابزار انتخاب شده قابل اعتماد است یا خیر ؟

آموزش کارکنان:

بایستی آموزشهای لازم و کافی به کلیه کارکنانی که مسئول فرآیندهای تعریف شده هستند، داده شود.

حتما این مقاله بخوانید: ساخت قالب های تخصصی تجهیزات پزشکی

وظایف متخصصان کنترل کیفیت

در این بخش محصول نهایی شده باید کنترل و تست شود و  کارکنان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی برای اطمینان از تطابق محصول با الزامات از پیش تعریف شده ،بر روی محصول تستها و آزمایشهای مخصوص را انجام میدهند .و پس از اطمینان از سالم بودن تجهیزات پزشکی تولید شده آن را روانه بازار می کنند .

تکنیکهایی که کارکنان کنترل کیفیت از آنها استفاده می کنند
معیارهای پذیرش:

کارمندان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی بایستی با توجه به اسناد رسمی و تاییید شده توسط مراکز معتبر ،به بررسی محصول بپردازند و مشخص کنند که محصول مورد نظر معیارهای تعریف شده را برآورده می کند یا نه ؟

تست محصول:

کارمندان ابزار کنترل کیفی تجهیزات پزشکی پس از تست و آزمایش محصول مشخص میکنند که محصول مورد نظر آماده فروش است یا خیر؟

مدیریت محصولات معیوب:

کارکنان کنترل کیفیت باید محصولات معیوب را مشخص نموده و علت بوجود آمدن مشکل و ایراد را یافته و اقدامات لازم برای رفع آن را انجام دهند. در نهایت با فعالیتهای دو تیم کنترل کیفیت و تضمین کیفیت تجهیزات پزشکی با کمترین احتمال خطا و بالاترین ایمنی روانه بازار می شود .

همچنین بخوانید  پلیمر های پر مصرف در صنایع پزشکی
منبعتجهیزات پزشکی پلیمری
امتیاز دهی
5/5

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست