زمان مطالعه: 4 دقیقه

ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی

ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی ، بسیار اهمیت دارد زیرا جان انسان ها را نجات می دهد. ماشین آلات تجهیزات پزشکی شامل: تجهیزات الکتریکی پزشکی مانند MRI، ماشین‌های بیهوشی، تجهیزات جراحی، سیستم‌های اسکن، مانیتورها و انواع دیگر محصولات، که ممکن است گران باشند و مراکز بیمارستانی اغلب به آن ها در مقادیر متعدد نیاز دارند. هر چه تجهیزات پزشکی زودتر وارد بازار شوند، زودتر به مردم کمک می کنند. با این حال، قبل از انجام این کار، لازم است از ایمنی، سلامت و تضمین ماشین آلات پزشکی اطمینان حاصل شود.
ایمنی دستگاه های پزشکی برای همه تولید کنندگان ماشین آلات پزشکی بسیار مهم است. عدم اطمینان از ایمنی، آینده دستگاه را به خطر می اندازد. قبل از هر چیز، ایمنی دستگاه های تجهیزات پزشکی برای بیماران، اخذ تاییدیه دستگاه های پزشکی از سازمان های نظارتی و اطمینان از روان بودن کنترل های تجهیزات پزشکی، ضروری است.
مردم انتظار دارند دستگاه های پزشکی استفاده شده ایمن باشند. استفاده از وسایل پزشکی باید سلامت مردم را بهبود بخشد و جان آن ها را نجات دهد. به همین دلیل اثبات سازگاری و ایمنی دستگاه های پزشکی مهم است. هدف نهایی از توسعه یک دستگاه پزشکی کمک به بیماران است. اگر دستگاه ناایمن باشد، خطر آسیب به بیماران افزایش می یابد.

همچنین بخوانید  مهم ترین فاکتورهای ساخت شرکت تجهیزات پزشکی

حتما این مقاله بخوانید: اکسترودر

چگونه می توان ماشین آلات تجهیزات پزشکی را با در نظر گرفتن پایداری طراحی کرد؟

پایداری در بسیاری از صنایع از جمله بازار تولید تجهیزات پزشکی در صدر دستور کار شرکت ها قرار گرفته است. برای به حداکثر رساندن موفقیت، تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی باید آن را در ابتدای مرحله طراحی اولویت بندی کنند و باید کل چرخه عمر دستگاه ها را در نظر بگیرند و در عین حال نیاز به ایمنی، عملکرد و دوام را فراهم کنند.
برای به حداکثر رساندن موفقیت، تولیدکنندگان ماشین آلات تجهیزات پزشکی باید به طور کلی به پایداری بیاندیشند. این شامل اولویت بندی آن در ابتدای مرحله طراحی و در نظر گرفتن کل چرخه عمر دستگاه و در عین حال تعادل بین نیاز به ایمنی، عملکرد و دوام است. همه ی این موارد برای ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی ضروری است.

ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی

چالش های ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی

ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی از جمله ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی هستند که در آزمایشگاه های تحقیقاتی پزشکی یافت می شوند، و طیف وسیعی از دستگاه ها را در بر می گیرند. این دستگاه ها شامل تجهیزات مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی است.
ساخت تمامی این دستگاه ها یا ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی ، تحت کنترل نظارتی زیادی است. هدف از این نظارت، محافظت از بیماران در برابر آسیب است که ممکن است مستقیم یا غیرمستقیم باشد. آسیب مستقیم، به سیستم هایی اطلاق می شود که در تماس مستقیم با بیماران مانند جراحی تهاجمی هستند. در مورد تجهیزات تست آزمایشگاهی آسیب وارد شده، نیز جای نگرانی دارد. با این حال، اندازه‌گیری‌های نادرست که منجر به تشخیص نادرست و تجویز نادرست و مضر یا انتخاب روش های درمان‌ نامناسب می‌شود، ممکن است نتایج نامطلوب داشته باشد. بنابراین، ساختمان الکترونیک و PCB که شامل تجهیزات تست آزمایشگاهی است باید استانداردهای بالایی مانند IEC 61010 برای ایمنی، ISO 13485 برای مدیریت کیفیت و ISO 14971 برای مدیریت ریسک داشته باشد.

همچنین بخوانید  پلیمرهای تخصصی برای دستگاه های جراحی

حتما این مقاله بخوانید: ساخت قالب های تخصصی تجهیزات پزشکی

غلبه بر چالش های تولید تجهیزات پزشکی

چالش‌های اصلی در تولید تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات آزمایشگاهی را می‌توان به طور کلی به عنوان برآورده کردن الزامات نظارتی و اهداف طراحی طبقه‌بندی کرد. غلبه بر این چالش‌ها به استانداردهای مورد نیاز و برآورده کردن اهداف طراحی بستگی دارد. با این حال، اطمینان از این که توانایی‌ها و تحمل ماشین آلات در تجهیزات پزشکی، و همچنین فرآیند تولید، با استانداردهای بالایی که ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی شایستگی دارد، مطابقت دارد. این را می توان با انجام موارد زیر به بهترین وجه انجام داد:
انتخاب راهکاری و برنامه ای که دارای گواهینامه در ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی است.
اطمینان از این که توانایی ها و تخصص ها، مطابق با نیازهای طراحی است.
راهکار ارائه شده دارای تعهد به کنترل کیفیت است.
بررسی کنید که برنامه انتخابی دارای یک طرح تجزیه و تحلیل ریسک است که شما را قادر می سازد تا استانداردهای نظارتی را رعایت کنید.
علاوه بر انتخاب بهترین برنامه و راهکار برای ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی خود، باید مزایای آن‌ها را با پیروی از قوانین و دستورالعمل‌ها برای بهینه‌سازی توسعه برد ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی خود به حداکثر برسانید.
جهت اطمینان از ایمنی تجهیزات پزشکی، دریافت تاییدیه دستگاه پزشکی از موسسات قانونی صورت می گیرد. آژانس‌های حقوقی تعدادی مقررات انطباق برای اطمینان از ایمن بودن استفاده از دستگاه‌ها یا ماشین آلات پزشکی دارند. این سازمان های نظارتی نیز به ایجاد محصولات با کیفیت اهمیت می دهند.
استاندارد ISO 13485 که توسط سازمان استاندارد بین المللی (ISO) توسعه یافته است، بر کیفیت تجهیزات پزشکی تمرکز دارد. رعایت این الزامات استاندارد و اخذ تاییدیه از موسسات مجاز آن ها برای ورود و ساخت ماشین آلات تجهیزات پزشکی به بازار بسیار مهم است.

همچنین بخوانید  مورد نیازترین لوازم پزشکی در بیمارستان ها

منبع: تجهیزات پزشکی پلیمری

امتیاز دهی
5/5

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست